Każdy rodzaj drewna pracuje – a więc zarówno drewno tekowe, jak i dębowe!
Dlatego też najważniejszy jest odpowiedni design mebli oraz to, aby drewno było suche. Istnieje na przykład cały zbiór reguł dotyczących tego, jak należy łączyć nogi stołu z blatem. Blat stołu musi w przypadku każdej konstrukcji zachować kilka milimetrów, aby drewno mogło rozszerzać się i kurczyć. Istnieje oczywiście wiele różnych modeli stołów, a każdy z nich dysponuje unikalnym rozwiązaniem tego „problemu”.
Jako przykład weźmy stoły skonstruowane ze starych desek. Ten model dysponuje tak zwanymi deseczkami wyciętymi z drewna, które odchylają się na boki. Deski te ułożone są w innym kierunku niż blat stołu. Z tego też powodu płyty umiejscowione pomiędzy nimi wzdłuż stołu nie mogą swobodnie pracować. Blat jest już przyłączony łącznikami, ale jest możliwe, że powstaną szczeliny pomiędzy deskami.
Dlaczego tak się dzieje? Drewno, którego używamy do konstrukcji naszych mebli, spędziło długi czas w komorze suszenia. Jeśli wziąć pod uwagę również przemyślaną konstrukcję, nie powinny więc pojawiać się żadne problemy. Jednakże różnice w wilgotności w niektórych wnętrzach są czasami zbyt wysokie. Na przykład – od 65% do 25% podczas zimy. W dzisiejszych czasach większość domów jest dobrze izolowanych. Dochodzi również ogrzewanie, które zmniejsza poziom wilgotności w domu. Wszystko to wysusza również drewno. Gdy drewno jest zbyt suche, kurczy się. Gdy wilgotność wzrasta, drewno się rozszerza. Prawdopodobnie w większości wypadków nie zauważą Państwo nawet, że coś się stało. W modelach z desek można czasem zauważyć, jak drewno pracuje.
Jeśli chcą Państwo tego uniknąć, polecamy wybór modelu z płytami ułożonymi w jednym kierunku. Osobiście uważamy, że drewno musi mieć możliwość życia i że stanowi to charakterystyczny składnik każdego modelu! Ale, jak wiadomo, gusta się różnią i nie wypada o nich dyskutować.