Drewno tekowe – informacje

Informacje o drewnie tekowym – pochodzenie, konserwacja i więcej!

Meble tekowe

Drewno tekowe doskonale nadaje się do produkcji mebli zarówno do użytku zewnętrznego, jak i dla wnętrz. Ogromną zaletą mebli tekowych jest to, że nie wymagają konserwacji i cechują się długą żywotnością. Tekowe meble ogrodowe są od dawna znane szerszej publiczności, ale od lat 90 produkowane są również meble tekowe w różnych wzorach i stylach przeznaczone dla wnętrz. W niniejszym artykule opiszemy najlepsze, sprawdzone przez nas metody konserwacji i pielęgnacji drewna tekowego. W pierwszej sekcji zajmiemy się zagadnieniem dbania o tekowe meble dla wnętrz. W drugiej natomiast opowiemy, jak najlepiej dbać o tekowe meble ogrodowe. Aby Państwa meble tekowe jak najdłużej zachowały swój naturalny, unikalny kolor, polecamy zapoznać się z poniższym przewodnikiem.

Nasze blaty z odzyskanego drewna tekowego
Nasze blaty z odzyskanego drewna tekowego

Konserwacja mebli tekowych dla wnętrz

Pielęgnacja mebli tekowych przeznaczonych dla wnętrz jest prosta. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Zalecamy używanie zielonego mydła, ponieważ jest to najbardziej naturalne rozwiązanie w zakresie konserwacji mebli tekowych. Teczyna jest drewnem oleistym, które, w połączeniu z zielonym mydłem, formuje naturalną powłokę ochronną. Istnieją również różne rodzaje olejów i lakierów, które chronią meble od przebarwień w postaci kółek i plamek.

Jeśli zdarzy się Państu rozlać na wasze tekowe meble kawę, wino, sok itp., można zapobiec powstawaniu trwałych przebarwień poprzez przetarcie plamy wilgotną ściereczką oraz odrobiną zielonego (szarego) mydła. Należy pamiętać, aby zawsze rozcieńczać mydło. Jeśli jednak plama ma już dzień lub więcej, niewykluczone, że wilgotna ściereczka nie wystarczy, by sobie z nią poradzić.

Usuwanie uporczywych plam

Gdy zwykłe metody zawiodą, a Państwa drewno tekowe pozostanie poplamione zalecamy szorowanie plamy przy użyciu szorstkiej gąbki nasączonej mieszaniną zielonego mydła z wodą. Jeśli i to nie pomoże, sugerujemy lekkie starcie zabrudzenia papierem ściernym. W tym celu należy zawsze używać papieru o cienkim ziarnie, na przykład o gradacji 220.

Drewno tekowe - czyszczenie i pielęgnacja
Drewno tekowe najlepiej czyścić zielonym mydłem.

Ponieważ teczyna jest drewnem oleistym, plamy na ogół nie wnikają w nie głęboko. Większość zabrudzeń znajduje się jedynie na powierzchni, dlatego też na ogół papier ścierny o drobnym ziarnie wystarczy do ich usunięcia. Jeśli to jednak nie pomoże, można użyć papieru o grubszym ziarnie. Po takim zabiegu należy jednak pamiętać, aby użyć również drobnego papieru ściernego, aby zlikwidować zarysowania. Czyszczona powierzchnia pozostanie przez jakiś czas lekko jaśniejsza od reszty mebla, jednak po pewnym czasie to się zmieni.

Pochodzenie mebli tekowych

Meble tekowe pochodzą głównie z Indonezji, z wyspy Jawa. Większość pochodzi z Jawy Centralnej, gdzie miasta takie jak Semarang i Jepara zapewniają znakomitą produkcję i eksport. Jepara słynie na całym świecie ze świetnych stolarzy i rzemieślników. Szacuje się, że około 80,000 pracowników jest zatrudnionych w różnych fabrykach w samej Jeparze. Są również inne kraje, z których pochodzi drewno tekowe, jak na przykład Chai Mang i Tajlandia.

Wygodna lokalizacja Portu w Semarang, lokalny przemysł rzemieślniczy, wysokiej jakości teczyna i bliskie związki z Holandią sprawiają, że różnorodność produkcji i eksportu jest znaczna.

Teczyna z plantacji

Drewno tekowe z plantacji używane do wyrobu tekowych mebli pochodzi z plantacji teczyny utworzonych przez rząd Indonezji. Rozległe plantacje teczyny założyli tu ponad 100 lat temu Holendrzy, aby sprostać długofalowemu zapotrzebowaniu na drewno potrzebne do budowy domów i statków. Dla drewna tekowego pochodzącego z tych plantacji wydawane są tak zwane certyfikaty Perum Perhutani. Przeprowadzono nawet badanie naukowe, którego celem było zbadanie różnic w jakości pomiędzy teczyną z plantacji i starym drewnem tekowym z recyklingu. Badania wykazały, że oba te rodzaje drewna cechuje taka sama jakość.
Badanie naukowe dotyczące różnic pomiędzy drewnem tekowym z plantacji i z recyklingu

Teczyna z recyklingu

Teczyna z recyklingu pochodzi ze starych podkładów kolejowych i zburzonych drewnianych domów. W ten sposób lokalna populacja zyskała, poza rozwojem przemysłu meblarskiego, kapitał początkowy dla budowy domów z kamienia.

Poza tym, że to stare, rustykalne drewno tekowe nadaje nowym meblom niepowtarzalny klimat, wspaniały jest też fakt, że pochodzi ono z odzysku. Obecnie z najdziwniejszych i najbardziej powyginanych gałęzi tekowych tworzy się ławki i krzesła, podczas gdy te same kawałki teczyny były używane przez lokalną populację jako drewno na opał jeszcze kilka lat temu!

Ławka tekowa z teczyny z recyklingu
Ławka tekowa z teczyny z recyklingu

Historia teczyny

Holandia utrzymuje relacje z Indonezją od wieków. Holenderskie Indie Wschodnie były poprzednio kolonią holenderską, w której skład wchodziło terytorium współczesnej Indonezji. Pod koniec ubiegłego stulecia, w latach dziewięćdziesiątych, meble tekowe stały się w Holandii popularne. Z początku były określane potocznie jako meble kolonialne. W tym też czasie większość mebli była ciemna i często sprzedawana jako kopie antyków. Dziś meble tekowe są produkowane również w wersji jasnej i z dużo bardziej surowym wzornictwem. Pojęcie mebli kolonialnych jest obecnie używane wyłącznie do mebli importowanych.

Tekowe meble ogrodowe

Dzięki wszystkim swoim dobrym cechom, teczyna jest doskonała jako materiał do wytwarzania mebli ogrodowych. Jeśli meble tekowe są utrzymywane w oryginalnych warunkach, ogrodowe meble z teczyny nie wymagają konserwacji. Drewno tekowe z łatwością znosi wilgoć, słońce, mróz i zmiany temperatury. Meble są odpowiednie zwłaszcza do stałego użytku zewnętrznego i są wysoce wytrzymałe, nawet bez jakiejkolwiek dodatkowej ochrony powierzchni. Z tego powodu teczyna jest często uważana za najlepszy gatunek drewna dla mebli do użytku zewnętrznego.

Drewno tekowe - idealny budulec mebli ogrodowych
Tekowe meble ogrodowe wymagają stosunkowo niewielkiej pielęgnacji.

Konserwacja tekowych mebli ogrodowych

Pierwotnie drewno tekowe jest koloru złotobrązowego. Jeśli teczyna stoi na zewnątrz w deszczu i pod wpływem wszelkiego rodzaju warunków pogodowych, z czasem nabiera charakterystycznego, szarego koloru. Można tego uniknąć konserwując drewno tekowe.

Drewno tekowe zawiera w sobie wiele substancji oleistych. W związku z tym jego olejowanie nie musi być konieczne. Zmiana koloru drewna tekowego na jaśniejszy to proces naturalny i nie wpływa na jakość samej teczyny. Jeśli jednak nie spodoba się Państwu ten jaśniejszy nalot, meble tekowe można olejować podobnie jak inne meble ogrodowe.

Powyższy tekst został przetłumaczony z języka niemieckiego. Oryginał znajduje się na stronie teakmoebel.com.